Az ÉMI Nonprofit Kft.-hez -és hozzánk, a Könnyűszerkezetes Házépítők Egyesületéhez (Kö.H.E.) is számtalan megkeresés érkezik építtetői, tervezői -és kivitelezői oldalról, amelyben a könnyűszerkezetes épületek szükséges „engedélyei” felől érdeklődnek. Ha érdekli Önt a válasz, kettintson az "elolvasom" gombra!
A 2022. évre ajánlott, az ITM rendeletben (56/2021.XI.19.) megjelent rezsióradíj – általános forgalmi adó nélküli – legkisebb összege 4.530 Ft-ról 5.070 Ft-ra emelkedhet az ÉVOSZ megalapozott számításai szerint, és az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezeteinek Szövetsége egyetértésével, mely 11,9 %-os növekedést, összegszerűen 540 Ft emelkedést jelent.
Eddig az volt érvényben, hogy 2022. december 31. -ig, de a kormány változtatott ... kattintson az elolvasom gombra!
Pirossal a lap alján egy fontos változás!
Az ISOVER üveggyapot gyártásakor, 80%-ban újrahasznosított anyagokat használnak, s az új anyag felhasználás csupán csak 20%. Így a környezetre gyakorolt hatás nagyon pozitív! Ez egyezik a Könnyűszerkezetes Házépítők Egyesülete szemléletével, ezért szívesen dolgozunk az ISOVER termékekkel!
A Könnyűszerkezetes Házépítők Egyesülete tagvállalkozásai számára fontos a Föld nevű bolygón hagyott "ökológiai lábnyom", mely a Saint Gobain segítségével csökkenthető!
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, mint szakhatóság szakmai álláspontja szerint a tűzállósági határérték, mint teljesítmény adat megállapításának „hiteles forrása kizárólag akkreditált laboratórium lehet”, mely szerepel az érvényben lévő TvMI –ben is. Ezt az adatot ismerni kell, s annak előállítója, gyártója által le kell igazolni a könnyűszerkezetes épületek, készházak falai-födémjei vonatkozásában is!
Építési termék a 275/2013. (VII. 16.) Korm. rendelet 5. § (1) pontja szerint: "építménybe akkor építhető (-k) be, ha termék teljesítményét … teljesítménynyilatkozat igazolja."
A 305/2011/EU rendelet I. fejezet 7. cikk szerint
(1) Valamennyi forgalmazott termékhez mellékelni kell a teljesítménynyilatkozat... (4) ... annak a tagállamnak a nyelvén ... amelyben a terméket forgalmazzák.
Tudta Ön?
A könnyűszerkezetes épületek, készházak bevizsgált fal -és födémrendszerei építési termékek!
A 2019. évre ajánlott, ITM rendeletben (23/2019.VIII.14.) megjelent rezsióradíj –általános forgalmi adó nélküli –legkisebb összege 3.696.-Ft-ról 2020. évben 4.165.-Ft/fő -re emelkedhet az ÉVOSZ megalapozott számításai szerint, mely 12,7%-os növekedést mutat, összegszerűen pedig 469.-Ft az emelkedés.
De tudni kell, hogy ez a minimális óradíj javaslat és + 27% ÁFA! Azaz ha ezen az árszinten dolgozik egy vállakozás, csak a vegetálásra lesz képes, ebbő fejlesztésre nem tud.
Nem könnyű mostanában lépést tartani a jogalkotás tempójával: május 13-án lépett hatályba az Építési törvény módosítása, június 13-án pedig megjelentek az ehhez kapcsolódó 155/2016. és 156/2016. sz. kormányrendeletek. Sokan csak nehezen tudnak eligazodni az előírások között, az élet azonban nem állhat meg: a köztes, június 14. és 30. közötti időszakra külön szabályok vonatkoznak!
275/2013. (VII.16.) Korm. rendelet 5. § (1) pontja szerint építési termék „építménybe akkor építhető (-k) be, ha termék teljesítményét... teljesítménynyilatkozat igazolja.”
(A teljesítmény adatok nem mások, mint az adott építési termék termékjellemzői.)
Csak a gyártó által kiállított teljesítménynyilatkozattal rendelkező kéményt szabad megvásárolni és beépíteni!
Érdemes ezt komolyan venni, mert ha esetleg kigyullad a ház, a biztosító – ha kicsit is odafigyel, és miért ne tenné – biztos, hogy nem fizet a keletkezett kárért, ha a kémény nem rendelkezik ezzel a papírral!
De ha egy könnyűszerkezetes ház gyullad ki, a körültekintő és alapos biztosító ebben az esetben sem fizet, ha a fal -és födémszerkezetek NEM RENDELKEZNEK teljesítmény nyilatkozattal, hiszen ez a dokumentum itt sem nélkülözhető!
Minden piaci szereplőnek, ki fa -vagy fatermékeket forgalmaz és vásárol, ki kell alakítania az EUTR rendszert, s egy bonyolult nyilvántartást kell vezetni azokról, valamint be kell jelentkeznie, nyilvántartásba kell vetetni magát az ellenző hatóságnál. A rendszerében szerepeltetnie kell a forgalmazott -vagy vásárolt termék kereskedelmi nevét, leírását, kitermelés szerinti országot, mennyiséget térfogat vagy darab szerint, a beszállító nevét, a kereskedő nevét, illetve a fa termék jogszerű forgalmazásához szükséges minden okmányt. Ez a "lánc" első szereplőjénél nem kis kihívás, egyéb piaci szereplőnél azonban jóval egyszerűbb feladat.