Szinte minden épület bejelentés –vagy engedély köteles hazánkban.
Kattintson az "elolvasom" gombra!
Nincs olyan, hogy ÉMI engedély, de olvassa tovább a cikket!
Az ÉMI Nonprofit Kft.-hez -és hozzánk, a Könnyűszerkezetes Házépítők Egyesületéhez (Kö.H.E.) is számtalan megkeresés érkezik építtetői, tervezői -és kivitelezői oldalról, amelyben a könnyűszerkezetes épületek szükséges „engedélyei” felől érdeklődnek. Ha érdekli Önt a válasz, kettintson az "elolvasom" gombra!
NMÉ = Nemzeti Műszaki Értékelés
Korábban, mikor még a 3/2003 –as magyar rendelet érvényben volt (2013. július 1 előtt) úgy hívták az ezt megelőző dokumentumot, hogy ÉME. A 2013. július 1. –től Magyarországon is érvényben lévő 305/2011 EU rendeletet kiegészítő 275/2013 –as magyar rendelet „vezeti be” ezt a kifejezést. A hivatkozott UNIOS rendelet ETA –nak (European Technical Assessment) nevezi, s az, az UNIO –s szabványokra hivatkozik, míg az NMÉ magyar szabványokra (MSZ). Ezért az NMÉ nem értelmezhető mondjuk Párizsban, tehát ez a dokumentum ott nem is használható semmire!
Az NMÉ nem más, mint mintadarabok vizsgálati dokumentációja, a vizsgálat eredményeit tartalmazó értékelés.
Az NMÉ nem tanúsítvány!
Aki azt mondja, hogy NMÉ tanúsítvány, vagy esetleg ÉME tanúsítvány, az biztos, hogy nem ért hozzá, sőt meglehetősen dilettáns.
Az Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottsága az ÉVOSZ szakértőinek ajánlása alapján minden évben kidolgozza a minimális építőipari rezsióradíj összegét. Ez az összeg a 2019. évben általános forgalmi adó nélkül: 3.730 Ft/óra.
„A választ egy szóban is meg lehet adni – MINDIG! A címbeli kérdés mégis azért jogos, mert mind az építtetők, mind az építész tervezők nem tudják értelmezni a kialakult helyzetet.” – írja Huszti István építész 2016. szeptember 15. -és a koos.hu szakmai portálon.
A kérdésre a választ megadja a MÉK (Magyar Építész Kamara) elnökségének álláspontja.
Kattintson az „Elolvasom” gombra!
A könnyűszerkezetes házaknál sokan hivatkoznak arra, hogy az egyedi ház, vagy egyedi termék, és nem kell ÉME (szerkesztő: ma már NMÉ –vagy ETA).
A válaszom a feltett kérdésre leegyszerűsítve, hogy tulajdonképpen lehet!
De ha van ideje a Tisztelt Olvasónak, és valóban érdekli ez a kérdéskör, akkor nézzük ezt meg alaposabban!
Egyet biztosan tudtunk, nevezetesen azt, hogy 2016. január 1. -től a számláját kiállító vállalkozás 5% ÁFA tartalommal kell, hogy számlázzon a lakás, mit termék értékesítésekor.
De mi is a helyzet a magánerős beruházásban épülő családi házak esetében, hogy is kell számlázni a kivitelezőnek? Mikor 5% -és mikor 27% a kötelezően alkalmazandó ÁFA kulcs?
Sok kérdés érkezett, most válaszolunk!