A műszaki értékelések (NMÉ vagy ETA) olyan dokumentumok, amelyek meghatározott, elsősorban újfajta innovatív építési termékek esetén információval szolgálnak a termékek teljesítményének értékeléséről az alapvető jellemzők tekintetében. Egyik csoportjukba tartoznak a Magyarországon érvényes Nemzeti Műszaki Értékelések (NMÉ), másik csoportjukba pedig az Európai Műszaki Értékelések (ETA), amelyek az egész Európai Unió területén felhasználhatók, azaz Magyarországon és az UNIO-ban.
Szakértő: "A fal és födémrendszerekre vonatkozó teljesítmény nyilatkozat hiánya hatással van az ingatlan forgalmi értékére. Ennek oka, hogy az ingatlan értékesítés esetén csak készpénzes vevők felé kínálható, sem banki finanszírozásra, sem bármilyen szociálpolitikai és családtámogatásra a vevő nem számíthat, - kivéve, ha a bankot megtévesztjük -, illetve teljesítmény nyilatkozatok hiányában egy nem jogszerűen felépített ingatlan értékesítésére kerülne sor. Biztosítási esemény során kárrendezéshez a biztosító vizsgálhatja, hogy a biztosítási eseménnyel érintett épület, építmény az építéskor hatályos jogszabályoknak megfelelően épült-e, vagy sem."
Amennyiben egy termékre vonatkozóan nincsen honosított, harmonizált EN szabvány, illetve a termék az abban foglaltaktól jelentősen eltér, akkor egyedi műszaki értékelés elkészítését kell kérelmezni egy erre feljogosított műszaki értékelő szervezetnél. Ez a dokumentum az NMÉ, vagy ETA.
Értjük a kérdés lényegét, de nincs olyan, hogy ÉMI engedély! Laikusnak elnézhető ez a szakmaiatlanság, de szakembernek nem.
Olvassa tovább a cikket, kannintson az elolvasom gombra!
NMÉ, mit is jelent a három betű?
- N = Nemzeti
- M = Műszaki
- É = Értékelés
S tulajdonképpen mi is az NMÉ?
Kattintson az "elolvasom" gombra!
- Ha van NMÉ vagy ETA, nem biztos, hogy van Tanúsítvány, de ha van Tanúsítvány, biztos, hogy van NMÉ vagy ETA.
- Ha nincs Tanúsítvány, hiába van NMÉ vagy ETA, nincs Teljesítmény Nyilatkozat, azaz nem lehet épületbe beépíteni a terméket (könnyűszerkezetes falat-födémet).
- Az NMÉ –vagy ETA önmagában semmire nem elég, az nem engedély, nem tanúsítvány, csak egy vizsgálati-értékelő dokumentum.
Az NMÉ nem engedély, nem jogosít fel sem forgalmazásra sem beépítésre. Olyan, hogy ÉMI engedély, vagy ÉMI minősítés nem létezik, hiszen az ÉMI Nonprofit KFT. nem minősít, nem ad ki semmiféle engedélyt, hanem vizsgál, tanúsít és felügyel. Ha van NMÉ vagy ETA, nem biztos, hogy van Tanúsítvány, de ha van Tanúsítvány, biztos, hogy van NMÉ vagy ETA, s tanúsítvány nélkül egy NMÉ nem jogosít fel semmire.
Ha ez bonyolultnak tűnik, kattints az „elolvasom” gombra!
A jogszerűséghez szervezetünk szakmai álláspontja szerint szükséges egy vizsgálati dokumentáció (NMÉ –vagy ETA), valamint egy tanúsítási eljárás lefolytatása után a Termék Teljesítmény Állandósági Tanúsítvány megszerzése. Nem megfeledkezve arról, hogy a gyártás folyamatos külső felügyelete nem kerülhető meg, s a Tanúsítvány fenntartásának feltételei a sikeres éves auditok!
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, mint szakhatóság szakmai álláspontja szerint a tűzállósági határérték, mint teljesítmény adat megállapításának „hiteles forrása kizárólag akkreditált laboratórium lehet”, mely szerepel az érvényben lévő TvMI –ben is. Ezt az adatot ismerni kell, s annak előállítója, gyártója által le kell igazolni a könnyűszerkezetes épületek, készházak falai-födémjei vonatkozásában is!
NMÉ = Nemzeti Műszaki Értékelés
Korábban, mikor még a 3/2003 –as magyar rendelet érvényben volt (2013. július 1 előtt) úgy hívták az ezt megelőző dokumentumot, hogy ÉME. A 2013. július 1. –től Magyarországon is érvényben lévő 305/2011 EU rendeletet kiegészítő 275/2013 –as magyar rendelet „vezeti be” ezt a kifejezést. A hivatkozott UNIOS rendelet ETA –nak (European Technical Assessment) nevezi, s az, az UNIO –s szabványokra hivatkozik, míg az NMÉ magyar szabványokra (MSZ). Ezért az NMÉ nem értelmezhető mondjuk Párizsban, tehát ez a dokumentum ott nem is használható semmire!
Az NMÉ nem más, mint mintadarabok vizsgálati dokumentációja, a vizsgálat eredményeit tartalmazó értékelés.
Az NMÉ nem tanúsítvány!
Aki azt mondja, hogy NMÉ tanúsítvány, vagy esetleg ÉME tanúsítvány, az biztos, hogy nem ért hozzá, sőt meglehetősen dilettáns.