Tavaly (2013) nyár óta működik a Teljesítésigazolási Szakértői Szerv!
Évente mintegy 400 milliárdos veszteséget okoz az építőipari alvállalkozóknak, hogy a beruházók nem, vagy csak jelentős késedelemmel fizetik ki az elvégzett munkáért járó díjakat
Látogatóink többsége – vélhetően – nem szakember, csak építkezni szeretne, s próbál eligazodni a sok „okos”, vagy annak tűnő tárhely információi között.
Az építési termékek műszaki követelményeinek, megfelelőségigazolásának, valamint forgalomba hozatalának részletes szabályairól szóló 3/2003. (I. 25.) BM – GKM – KvVM együttes rendelete 2013. július 1. -én hatályát veszítette.
A készülő új jogszabály szerint:
Európai Műszaki Engedély (ETA) helyett: Európai Műszaki Értékelés
Építőipari Műszaki Engedély (ÉME) helyett: Nemzeti Műszaki Értékelés
305/2011/EU rendelet
26. cikk
Európai műszaki értékelés
(1) Az európai műszaki értékelést a gyártó kérésére a műszaki értékelést végző szerv adja ki az ... európai értékelési dokumentum alapján.
(2) Az európai műszaki értékelés ... tartalmazza azokat a rendeltetés céljára … vonatkozó, … a (teljesítmény) nyilatkozatba foglalandó alapvető jellemzőket, amelyekre a gyártó teljesítménynyilatkozatot állít ki, továbbá tartalmazza a teljesítmény állandóságának értékelésére és ellenőrzésére szolgáló rendszer végrehajtásához szükséges összes műszaki részletet.
Az építési termékek műszaki követelményeinek, megfelelőségigazolásának, valamint forgalomba hozatalának részletes szabályairól szóló 3/2003. (I. 25.) BM – GKM – KvVM együttes rendelete 2013. július 1. -én hatályát veszítette. A nemzeti szabályozásunk kissé késik, mely az Európai Parlament és a Tanács 305/2011/EU rendelet alapján hamarosan elkészül.
A könnyűszerkezetes épületek fal -és födém szerkezetei az új jogszabály szerint is külön – külön építési terméknek minősülnek!
A jogszabályok értelmezése néha nem egyszerű faladat még a Hatóságok számára sem. Számunkra, piaci szereplők számára ez fontosabb mint számunkra, mert ha tévedünk, ők büntetnek. Viszont ha ők tévednek, mi nem büntethetünk! Ez nagy különbség!
Ha rákattint a tovább gombra, vágatlanul olvashat egy állásfoglalást. Talán nem csak tagjainknak segít az eligazodásban!
Az ÉME (Építőipari Műszaki Engedély) és az ETA (Európai Műszaki Engedély) nem más, mint a nem szabványos termékek, szerkezetek és berendezések egyedi szabványa.
Az ÉME vagy ETA tehát nem tanúsítvány!
Felelős műszaki vezetőnek minden olyan építkezésen tevékenykednie kell, amelyet engedély alapján végeznek. Komoly félreértéseket okoz az, hogy a felelős műszaki vezető nem az építtető, hanem a kivitelező megbízottja, és éppen ezért nem az építtető érdekében végzi a tevékenységét.
Főszabály szerint minden építési munkaterületen végzett építési-szerelési munkához elengedhetetlen a felelős műszaki vezető alkalmazása. Továbbá az engedélyköteles kivitelezási munkálatokban rész vevő minden vállalkozónak, vagy vállalkozásnak rendelkeznie kell felelős műszaki vezetővel!
Minden vállalkozónak, vagy vállalkozásnak minden felvállalt szakági munkálatokhoz rendelkezni kell a szakági jogosultsággal rendelkező felelős műszaki vezetővel pl. építész, elektromos szerelés, gépészet.
Ha például ezeket a szakági munkálatokat felvállalta a vállalkozás, akkor három (!) felelős műszaki vezetővel kell rendelkeznie!
Az energia egyre fontosabb szerepet játszik életünkben. Túl fontosat!
Gondolja csak végig:
Egy autó vásárlásánál 30 évvel ezelőtt mik voltak a lagfontosabb szempontok, ami alapján választottunk? Persze, az ár! De ez a szempont ma is fontos, s mellette a legfontosabb?
Igen, ma a fogyasztása a legfontosabb, hiszen az üzemanyagok ára minden elkép- zelhető csúcsot fölülmúlt!
Erre számíthatunk lakásainknál, és családi házainknál is! A fogyasztás, mert azt be kell fűteni, s ahhoz energia kell. Sok, vagy kevés? Ezt tudhatjuk meg az energetikai tanúsítványból!
Nagy kihívás az olcsó rönkházakkal szemben, de fejtörést okoz a "téglások" számára is!