Sok egyéb mellett az épületek energetikai tanúsítási rendszere is változott 2016 év január 1. –től. Míg 2016. január 1-je előtt működő rendszer egy betűjellel jellemezte az épület vagy épületrész besorolását, addig az új rendszer két betűt használ, az előzőt duplázva (A–AA, B–BB,…). Erre annak érdekében van szükség, hogy a két eltérő rendszer és az abban kiállított tanúsítvány egymástól megkülönböztethető legyen.
A kormány által 2015. december 14. napján benyújtott, és az Országgyűlés által már másnap elfogadott törvénymódosítás jó hír az építőiparnak, hiszen az új lakások általános forgalmi adóját 5 %-ra csökkentették. A törvényjavaslat azonban az áfa mellett az Étv.-t is módosítja, ami pánikot váltott ki az építésztársadalomban. A pánik nem indokolt – a címben feltett kérdésekre a válasz: NEM, nem azt építünk, amit csak akarunk –, a jogszabályokat ezután is be kell tartani, terveket továbbra is készíteni kell, de kockázatokat rejhet magában az új szabályozás. Összefoglaltuk, hogy az Építési törvény módosításában milyen kockázatokat látunk, és milyen érdemi javaslataink vannak a korrigálására.
dr. Szász István egyéni ügyvéd az epitesjog.hu
Ezt is olvassa el!
Helyszíni építésfelügyeleti ellenőrzést tartott 2015. október 21. -én az illetékes Hatóság a Bio-Ház Team KFT. által ifjúsági szálláshelyek céllal épített könnyűszerkezetes épületeinél. Mind az engedélyes, mind a kiviteli tervek a KÖHE A-206/2008 számú ÉME -jére hivatkoznak, sőt a tűzvédelmi szakember által készített tűzvédelmi fejezet is ugyanezt az ÉME számot jelöli meg azzal, hogy a fal -és födémszerkezeteket annak megfelelően kell megépíteni. De van abban a tűzvédelmi fejezetben – nagyon helyesen – egy fontos jogszabályi hivatkozás is, ami sokszor elkerüli a figyelmét a tájékozatlan tervezőknek és kivitelezőknek!
Az energetikai tanúsítványt, már az engedélyezési, vagy a tudomásulvételi eljárás megindítása előtt be kell szereznie az építtetőnek, azaz már az engedélyezési eljárás megindítása előtt az meg kell, legyen.
A 2015. évi minimális építőipari rezsióradíj 2490 forint/fő, ami a következő év szeptemberéig érvényes.
2015. április 1. -től már nem csak a felelős műszaki vezető vagy műszaki ellenőr, de a fővállalkozó kivitelező is kiadhatja a használatbavételi eljárás lefolytatásához szükséges, korábban az előbbiek valamelyike által aláírt nyilatkozatot – az e-építési naplóba feltöltve.
Persze érdekes kérdés, hogy milyen hatása lesz ennek a felelősség kérdésére!
S a legnagyobb vesztes a Fogyasztó, aki tudtán és akaratán kívül olyan ház felépítésére költötte és költi fél élete jövedelmét, mely azon túlmenően, hogy kétséges minőségű, piaci értéke is alacsonyabb lehet akkor, ha mégis „normalizálódik” a környezet. Mára már elérkezett az utóbbi, hiszen egyre több ilyen családi házat akarnak első gazdái eladni, s meglepődnek, ha a vevő hitelező bankja kéri a megfelelőségi -vagy teljesítmény nyilatkozatot, annak bemutatásához kötve a hitelezést. Ilyen többnyire viszont nincs, s az üzlet nem jön létre!
A ház csak készpénzre adható el, továbbadva grátiszként az akaraton kívüli kockázatvállalást is.
Tavaly (2013) nyár óta működik a Teljesítésigazolási Szakértői Szerv!
Évente mintegy 400 milliárdos veszteséget okoz az építőipari alvállalkozóknak, hogy a beruházók nem, vagy csak jelentős késedelemmel fizetik ki az elvégzett munkáért járó díjakat
Látogatóink többsége – vélhetően – nem szakember, csak építkezni szeretne, s próbál eligazodni a sok „okos”, vagy annak tűnő tárhely információi között.
Külföldi állampolgárságú munkavállaló alkalmazása, kiküldetés szabályai külföldre, adózási szabályok.