Az úgynevezett szerkezeti fa – a köznyelvben épületfa – olyan építési termék, mely a „teljesítmény állandóság értékelésére és ellenőrzésére vonatkozó követelmények tekintetében” az Európai Parlament és Tanács 305/2011/EU rendelete V. melléklete 2+ rendszerébe tartozik. Ez azt jelenti, hogy az üzemi gyártás tanúsításhoz és felügyelethez kötött. A teljesítmény nyilatkozat kiállításának feltétele az ezt igazoló EK üzemi gyártásellenőrzés megfelelőségi tanúsítvány megléte. Meglepetést fog okozni a kijelentésünk, de ilyen hazánkban jelenleg kettő van kiállítva. A második a KÖHE szakmai közreműködésével készült el 2015 áprilisában, tulajdonosa a Jaf Holz Ungarn KFT.
A 275/2013. (VII. 16.) Korm. rendelet 5. § (1) szerint építési termék „építménybe akkor építhető (-k) be, ha termék teljesítményét … teljesítménynyilatkozat igazolja.”
Elmondtam neki, a Tanúsítvány azt jelenti, hogy a szerkezetek gyártását egy felügyelt rendszer alapján kell végezni, s a felügyeletet az ÉMI Nonprofit KFT végzi, aki a tanúsítványt is adja.
A szerkezetekbe nem lehet beépíteni csak olyan termékeket (készlet elemei), melyek az ÉME -ben meg vannak határozva, mert hát minek is az a dokumentum, ha nem úgy gyártjuk le a szerkezeteket, ahogyan abban van. S el kell felejteni az olcsó hőszigetelést, a bizonytalan eredetű, nem szárított és nem megfelelően kezelt fenyőt. Csak tűzgátló gipszkartont lehet felszerelni, s a homlokzatra csak bevizsgált hőszigetelő rendszert lehet felrakni, s semmit nem lehet kispórolni, mert minden házat leellenőrzünk.
A csatlakozni akarók ezt végighallgatták, aztán soha többé nem kerestek, s már nem is akartak hozzánk csatlakozni!
Vajon miért?
Információink szerint a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága vizsgálja a két cég működésének jogszerűségét. A szervezetünk birtokába jutott anyagokból az derül ki, hogy a piacfelügyeletet is ellátó Főosztály arra kíváncsi, hogy az egyébként ÉME -vel rendelkező egyik vállalkozás forgalmazhatta -e, és épületbe beépíthette -e az A–710/2008 számú Építőipari Műszaki Engedély szerinti könnyűszerkezetes készleteit, továbbá mi a szerepe a BT -nek.
Eljött az ideje annak, hogy bemutassunk néhány olyan dokumentumot is, melyet Építtetőktől kaptunk. Ezeket bizonyára elektronikus eszközökkel állították elő. Kipróbáltuk, nem bonyolult!
Túl kell végre lépni a korábbi nem egészen nyílt és nem egészen egyenes kommunikáción, s teremtsük meg együtt újra a szakma és a könnyűszerkezetes ház becsületét. Nem bonyolult ez!
S ha Ön azért böngészi weblapunkat, mert építkezni szeretne, válassza a könnyűszerkezetes házak valamelyikét! Ha ezt szeretné, ne hagyja lebeszélni magát, hiszen igen sok ÉME -s termék lesz a házában akkor is, ha végül mégis a tégla mellett dönt. Ne riassza hát vissza az ÉME!
A Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága „a termék forgalomba hozatalát, forgalmazását, beépítését 2013. december 21. –i hatállyal megtiltotta” egy könnyűszerkezetes technológiával dolgozó hazai építőipari vállalkozás részére!
A modern kori szlogenek talán nem mindig igazak?
A sorozatgyártás, az üzemi előállítás, az automatizálás, a lélekölő gépesítés, a „készház” talán nem is biztos, hogy jobb?
A Könnyűszerkezetes Házépítők Egyesülete tagjai az általunk felügyelt házak szerkezeteibe kizárólag azt az anyagot építhetik be, amit szervezetünk biztosít a számukra. Néhány Építtető, aki ennek nem ismeri az okát ezt „csapásként” éli meg. Pedig ez az egyik garancia a magas minőségre és még olcsóbb is!